maandbrief

Fotoalbum

9.9 bibliotheek

 

Per 1 september 2012 wordt de bibliotheek Zundert gesloten. De plannen zijn om de volwassenbibliotheek en de jeugdbibliotheek apart onder te brengen. Op het moment van schrijven van deze gids was de definitieve beslissing nog niet gevallen.

Ten aanzien van de jeugdbibliotheek kunnen we melden dat er op de St. Annaschool een steunpunt wordt ingericht. Alle afspraken daarom heen zullen we u rond 1 september kunnen vertellen.

 

Makkelijk Lezen Pleinen in de bibliotheken

Voor kinderen met een leeshandicap

 

Kinderen met een leesprobleem kunnen terecht op het Makkelijk Lezen Plein in de bibliotheken van Rijsbergen, Rucphen en Zundert.

Eén op de acht kinderen in het basis- en voortgezet onderwijs in de gemeenten Zundert en rucphen heeft problemen met lezen, spellen en/of leesbegrip. Dit zijn meestal kinderen met dyslexie, een aangeboren handicap die in alle lagen van de bevolking voorkomt. Maar ook bij kinderen met concentratiestoornissen, zoals ADHD en (allochtone) kinderen met een taalachterstand kunnen leesproblemen ontstaan.

 

Kinderen met een leesprobleem vinden lezen meestal niet leuk omdat het hen te veel moeite kost. Krijgen deze kinderen geen goede begeleiding, dan neemt het zelfvertrouwen af en is de kans groot dat ze gaan onderpresteren. Vaak komen de kinderen dan in een onderwijstype terecht dat geen beroep doet op hun feitelijke vermogens. Het is daarom belangrijk dat hun probleem al vroeg wordt herkend en erkend. Dan pas kan gericht worden gewerkt aan ondersteuning: vanuit school, maar ook vanuit de bibliotheek. In de bibliotheek krijgen zij een VIP-behandeling. De leukste, spannendste en makkelijkste boeken zijn samen met andere materialen bijeengebracht op een Makkelijk Lezen Plein (MLP). Een opvallende kast in de bibliotheek met het Makkelijk Lezen vignet.

 

Aangepaste collectie

Op dit MLP staat een selectie van boeken, dvd’s, cd-roms en andere media, speciaal voor kinderen van 8 tot 13 jaar die lezen moeilijk vinden. Maar ook ouders en leraren vinden er informatie over leesproblemen. Voor de kinderen zijn er boeken geselecteerd,waarbij gelet wordt op bijvoorbeeld het lettertype en de lay-out en die vanaf het begin spannend of grappig zijn. De bibliotheek biedt hulp bij het kiezen van leuke leesboeken met als doel om het plezier in lezen weer terug te brengen.

Bovendien biedt het MLP ook informatieve media, zodat kinderen met leesproblemen er ook terecht kunnen voor spreekbeurten en werkstukken. De bibliotheek kiest hierbij niet alleen voor media waarin geschreven tekst staat, maar ook voor media in beeld en geluid. Voorbeelden hiervan zijn informatieve dvd’s en cd-roms.

 

Meer informatie

Op de site www.makkelijklezenplein.nl is meer informatie te vinden. De site, bedoeld voor kinderen, jongeren, ouders en leerkrachten, bevat een overzicht van media die geschikt zijn voor kinderen met leesproblemen, tips om kinderen aan het lezen te krijgen of te ondersteunen bij het leren. Ook vindt u er links naar sites over leesproblemen

 

Voor vragen over het MLP kunt u terecht bij de inlichtingenbureaus in de bibliotheekvestigingen van Rijsbergen, Rucphen en Zundert.